субота, 30 жовтня 2021 р.

Переведення годинників: Коли, чому і навіщо це придумали?

У ніч з суботи на неділю 31 жовтня українці переведуть стрілки на годинниках назад і почнуть жити за зимовим часом. Народна газета "Наше місто Токмак" підготувала для своїх читачів підбірку інформації: коли, чому і навіщо люди придумали переводити годинники.

Коли в Україні переводять годинники?

У ніч з 30 на 31 жовтня о 4:00 українці переведуть стрілки на годину назад. Нагадаємо, 3 березня Верховна Рада України підтримала в першому читанні законопроект, який скасовує перехід на літній і зимовий час у країні. Однак після голосування 19 березня його відправили на доопрацювання.

Навіщо щорічно переводять час?

Сезонне переведення годинників було обгрунтоване необхідністю подовження світлового дня для економії електроенергії і ресурсів. Вважається, що саме зимовий час є природним і стандартним для певної території. А на літній час переходять, щоб робочий час максимально припадав на світлу частину доби. При цьому тема переходу на зимовий і літній час є причиною численних суперечок, а низка країн відмовилася від цієї практики.

Історія питання

Під час Першої світової війни (1914 - 1918 рр.) перед Німеччиною гостро стало питання економії ресурсів. Ця країна першою зважилася ввести літній час з 30 квітня 1916 року. Незабаром її приклад взяла більшість економічно розвинених країн.

Після закінчення війни багато держав відмовилися від переходу на літній час, інші — неодноразово то вводили цей час, то відмовлялися від нього, а деякі країни зберігали такий зсув часу протягом усього року. Перехід на літній час вводили при виникненні кризових ситуацій, наприклад, під час Другої світової війни, в період нафтової кризи 1973 - 1974 років. В Україні переведення годинників двічі на рік ввели в 1981 році, як і в інших республіках СРСР.

У 1996 році період дії літнього часу в Україні було продовжено за рекомендацією Європейської економічної комісії ООН, щоб дотримати єдиний часовий режим з іншими країнами. Перехід на зимовий час став здійснюватися в останню неділю жовтня, як у всій Європі.

У 2019 році Європарламент скасував обов'язкове переведення годинників на літній і зимовий час у країнах ЄС. З 2021 року кожен член Євросоюзу зможе сам обирати: зберегти діючу систему переведення годинників, чи взагалі відмовитися від неї.

Вплив переведення годинників на здоров'я

Серед вчених немає єдиної думки з приводу впливу сезонного переведення часу на здоров'я людей. Частина експертів негативно оцінює «удар по біоритмах» і стверджує, що адаптація організму при переході на зимовий час займає від одного до трьох тижнів. На їхню думку, переведення стрілок збиває внутрішній годинник людини і провокує стреси, депресії, а також стає причиною ДТП. У людини може виникати психологічний дискомфорт: легкозбудливі страждають на безсоння вночі або, навпаки, підвищену сонливість вдень. Крім того, у більшості людей після переходу на зимовий або літній час накопичується втома, вони довго звикають до нового графіка.

Вввжається, що перехід на зимовий час сприймається організмом легше, ніж на літній.  При цьому багато фахівців не бачать жодних проблем у переведенні годинника і заперечують його негативний вплив на організм.

В одному думки вчених сходяться: з точки зору психологічного здоров'я правильніше залишити зимовий час.

Як полегшити перехід на зимовий час

Сомнологи радять особливо чутливим людям готуватися до переведення стрілок заздалегідь. За пару днів до переходу на зимовий час краще відмовитися від прийому алкоголю і кави, а також не переїдати. Протягом тижня можна потроху зміщувати час вечері, що дозволить пересунути час сну.

Так як стрілки переводять на годину назад, вранці з'явиться додатковий час. Його краще використати на ранкову зарядку. Також для швидкої адаптації корисні щоденні прогулянки на свіжому повітрі, час без гаджетів перед сном і раціональне харчування.


Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.