До сторіччя льотчика Івана Кожедуба

8 червня 1920 року народився Іван Кожедуб – льотчик-винищувач, тричі Герой Радянського Союзу, найрезультативніший ас в авіації Антигітлерівської коаліції за весь час Другої світової війни.

Народився він в українській селянській родині в селі Ображіївка (зараз Сумська область, Україна). Закінчивши семирічну школу, вступив до школи робітничої молоді в Шостці, а 1936 року розпочав навчання в Шосткинському хіміко-технологічному технікумі і одночасно в місцевому аероклубі.

З 1940 року служив у Червоній Армії, у 1941-му закінчив Чугуївську військову авіаційну школу льотчиків. Служив в ній інструктором.

Після нападу гітлерівської Німеччини на Радянський Союз разом з авіашколою евакуйований до Казахстану. Після численних рапортів з проханням відправити на фронт його бажання задовольнили лише у 1943 році.

На фронті з березня 1943 року, коли у складі дивізії прибув на Воронезький фронт. Учасник Курської битви, битви за Дніпро, Нижньодніпровської, Корсунь-Шевченківської та Умансько-Ботошанської наступальних операцій, повітряного бою на ближніх підступах до Румунії в травні-червні 1944 року, Білоруської, Прибалтійської, Вісло-Одерської, Східно-Померанської, Берлінської наступальних операцій. Свій перший бойовий виліт зробив 26 березня 1943 року, але невдало: його Ла-5 отримав пошкодження в бою, а при поверненні ще й був обстріляний радянською зенітною артилерією. З великими труднощами Кожедуб довів винищувач до аеродрому і зробив посадку. Місяць літав на старих машинах, поки не отримав новий Ла-5.

Бойовий рахунок молодший лейтенант Кожедуб відкрив 6 липня 1943 року в ході битви на Курській дузі, збивши бомбардувальник Ju 87.

До кінця війни гвардії майор Іван Кожедуб здійснив 330 бойових вильотів, у 120 повітряних боях збив 64 літаки противника. Свій останній бій, в якому збив 2 FW-190, провів у небі Берліна. За всю війну жодного разу не був збитий. Його вважають найкращим асом СРСР і взагалі авіації союзників.

Після війни працював на відповідальних посадах у Військово-повітряних силах СРСР, у 1950-1953 роках командував авіадивізією, що воювала в Північній Кореї.

У 1956 році закінчив Військову академію Генерального штабу, служив на високих військових посадах до виходу на пенсію.

Помер Іван Микитович Кожедуб 8 серпня 1991 року від серцевого нападу. Похований у Москві на Новодівочому цвинтарі.

Підготував: Віталій ГОЛОД.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.