Там, де був Торговий ряд


                                                   
Головний новинний сайт Токмаччини «ТокмакІнформБюро» та редакція газети «Наше місто Томкак» започаткували рубрику «Токмак історичний». Тут ми публікуватимемо старі фотографії, розповіді, історії, легенди з життя міста і району. Читайте! Приєднуйтесь!

Перші історії зі старими фото нам запропонувала співробітниця краєзнавчого музею Ірина УДОД.


Там, де був Торговий ряд
   
    Старожили Токмака у своїх розповідях і до тепер згадують «Торговий ряд», використовуючи колишню прикмету міста у якості орієнтиру. Мовив: «Торговий ряд» і, без зайвих пояснень, зрозуміло – де і приблизно коли відбувалася подія, яку пригадав співрозмовник. Молодь визначає це місце, орієнтуючись по музейних фотографіях та по карточках з альбомів бабусь і дідусів, а тих повертає у молодість власна пам’ять. Старе фото запрошує читачів пройтися вулицею Торгового ряду.
   У фондах Токмацького міського краєзнавчого музею зберігається раритетна фотографія зі старовинною будівлею у «Торговому ряду», зведеною у 80-ті роки  XIX століття. Велика вивіска на фасаді розповідає, що у ній в 1920-і роки розташовувався магазин №7 Мелітопольського агентства Українського пайового товариства роздрібної торгівлі «Ларьок».
   Відомо, що магазин торгував кондитерськими виробами, кавою, какао і чаєм, винами, наливками й настоянками, консервами і рибою, широким асортиментом тютюнової продукції. Аби привабити покупців товар розміщувався й у вікнах-вітринах та перераховувався на зовнішній рекламі.


Токмак, вул. Торговий ряд. Магазин №7 пайового товариства "Ларьок".
20-ті роки ХХ ст.

    За колонами аркади капітальної будівлі видніються вікна іще одного поверху.
Можливо, там розміщувалася служба магазину з обліковцями й комерсантами. Магазин мав великий підвал з просторим входом. Для довшого зберігання продуктів у підземному поверсі облаштовували природний холодильник з льодом.
      Дивишся на стару фотокарточку і думаєш, що будинок на ній міг би бути окрасою Токмака і в наш час. Відчувається, що зводили його не тільки за канонами функціонального призначення, а й з естетичним смаком.
Про це свідчать прикраси: аркади з фасаду і фронтону, візерунчаста кладка колон, що виділяє дуги арок.
      Наукові співробітники краєзнавчого музею поцікавились історією самого «Ларька». Пайове товариство роздрібної торгівлі було створене у 1921 році. У роки розрухи торгівлю дефіцитними тютюновими виробами майже повсюдно прибрала до рук безпритульна дітвора. Звичайно, влада не могла змиритися з подібною монополією на ходовий товар. «Ларьок» став альтернативою дитячій спекуляції тютюном.
     Пайове товариство «Ларьок» навіть мало власні «гроші». Сурогатом грошової одиниці були грошові знаки з порядковим номером у вигляді магазинного чека, але багаторазового використання. Здійснено кілька випусків примітивних, різного номіналу замінників банкнот.



 1коп.-10коп. Київ. Пайове товариство "Ларьок". 1925р.
 
    Фотографія наштовхнула й на ще один цікавий факт. Виявилося, що «Ларьок» мав свій нагрудний знак, який виготовлявся із срібла і вручався пайовикам. У центрі накладеної на коло зірки було зображення ятки з серпом і молотом під нею. У колі, між її променями, літери абревіатури товариства – УПТРТ, а зеленими літерами назви «Ларек» позначені промені зірки.



                Нагрудний знак.Українське Пайове
                     Товариство Роздрібної Торгівлі «ЛАРЬОК»

Наукові співробітники музею знайшли опис і зображення цих  артефактів в Інтернеті.
  Стара фотографія відображає поглинутий часом давній куточок Токмака з його торговим рядом. З карти уже новітнього Токмака торговий ряд, а разом з ним і будівля «Ларька», стерті в 70-і роки минулого століття. Однак невідомий фотограф зміг зупинити і ту далеку мить, і своїх земляків, що з зацікавленістю поглядають у бік чоловіка з фотокамерою.

Ірина Удод, старший науковий співробітник Токмацького міського краєзнавчого музею                             






Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.