Токмак. Пологи. П'ять районів або шість?

Сьогодні жителями міста активно обговорюється питання: буде Токмак центром майбутнього району чи ні?

Вважаю, що просто зобов'язаний «пролити світло» на цю тему.

У понеділок, 13 січня 2020 року, в Міністерстві розвитку громад і територій відбулася консультативна зустріч з приводу розробки проєкту перспективного плану Запорізької області. Очолили засідання В'ячеслав Негода, перший заступник міністра розвитку громад і територій, і Віталій Безгін, народний депутат України, голова підкомітету з питань адмінустрою Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування. Доповідачем виступила Зінаїда Бойко, керівник апарату ЗОДА. Також були присутні 8 народних депутатів від політичної партії «Слуга народу», обрані у Запорізькій області, та експерти. Єдиними представниками від нашої території на цій зустрічі був я, Аскад Ашурбеков і Віктор Годлевський.

Зустріч проходила в конструктивному руслі, обговорення проекту конфігурації майбутніх громад було живим і продуктивним. У цій частині хочу відзначити, що згідно з пропонованим Міністерством перспективним планом Запорізької області – м. Токмак в майбутньому увійде до складу Токмацької ОТГ разом з Жовтневою, Новенською, Новопрокопівською сільськими радами та Остриківською ОТГ. Можна по різному ставитися до такого рішення, але, на мою думку, враховуючи загальнодержавні тенденції та зміни в законодавстві, укрупнення адміністративно-територіальних одиниць базового рівня дасть можливість створення певних «точок зростання» в регіоні.

Після закінчення обговорення того, заради чого відбулася консультативна зустріч, представниками ОДА поза порядком денним було порушено питання формування майбутніх районів (округів) Запорізької області. Нагадаю, в Запорізькій ОДА створена і більше 2 років діє робоча група з підготовки пропозицій щодо проекту законодавчого акту щодо вдосконалення адміністративно-територіального устрою. Не дивлячись на те, що на останньому до цього засіданні робочої групи 23.12.2019 року абсолютною більшістю голосів був підтриманий варіант створення 6 укрупнених районів (округів) в Запорізькій області, з центрами в містах Запоріжжя, Бердянськ, Мелітополь, Енергодар, Токмак і Пологи , Зінаїда Бойко винесла на обговорення консультативної зустрічі варіант, не підтриманий робочою групою – 5 районів (округів), в якому центр в м.Токмак відсутній.

Розумію стриманість головуючих на зустрічі з приводу надання оцінки 6 або 5 укрупнених районів (округів), оскільки це питання явно було не до речі і не досить доопрацьоване на рівні Міністерства. Але я не розумію істерію «експерта» Юрія Ганущака, який, за моїми відчуттями, досить поверхово вивчивши аргументацію «за» 6 районів (а така аргументація є і вона має право на життя) наполегливо транслював категоричну позицію. З цією позицією, як я пам'ятаю, він більше року тому приїжджав в Запорізьку область, і полягала вона в сліпому копіюванні конфігурації госпітальних округів, які на сьогоднішній день визнані неефективними і ліквідовані. Саме таке бачення, як мені здається, стало основою для публікації деякими нардепами (які відомі тим, що не підтримують 6 районів), а також деякими недобросовісними ЗМІ про те, що зустріч в Києві пройшла не на користь 6 району (округу) з центром в м.Токмак.

Насправді результати зустрічі були такі: зараз приймати рішення з приводу формування укріплених районів (округів) в Запорізькій області рано. У території є достатньо часу, щонайменше до травня, для проведення додаткових консультацій, утвердження позицій, групування і об'єднання точок зору.

І тоді ввечері мені здавалося, що хоча процес і пішов важко, хоча існують дві різні точки зору і нас не підтримує велика частина нардепів «Слуги народу», ми зможемо донести свою позицію, нас почують, тому що люди, в принципі, хочуть, щоб в нашій країні щось змінилося на краще, хочуть, щоб місцеве самоврядування і державні органи співпрацювали на засадах взаєморозуміння, партнерства і демократії.
Але вийшло інакше.

В авральному режимі, всупереч рекомендаціям, які прозвучали з вуст першого заступника міністра розвитку громад і територій на консультативній групі, всупереч навіть зверненням народних депутатів, у яких цей тиждень був пленарним, керівництвом Запорізької обласної державної адміністрації вже на наступний день скликано засідання робочої групи з підготовки пропозицій щодо проекту законодавчого акту щодо вдосконалення адміністративно-територіального устрою.

Мені, на жаль (тому що не зміг особисто висловити свою думку) або на щастя (бо не бачив цієї профанації), не вдалося взяти участь в цьому засіданні. Я залишився в Києві для проведення зустрічей і консультацій в профільному міністерстві і з деякими народними депутатами України з приводу підтримки створення 6 укрупнених районів (округів) в Запорізькій області. Але в робочій групі від міста Токмак були присутні Олександр Чуб, секретар міської ради, Віктор Загуменний, керуючий справами виконавчого комітету та Аскад Ашурбеков, кандидат на посаду голови Токмацької РДА.
Одні й ті ж фахівці ОДА, які на попередній робочій групі розповідали про те, що при п'яти районах центр Запорізької області (м. Токмак та прилеглі території) випадають із зони доступності до адміністративного центру (що суперечить Методиці), 14 січня 2020 року вже говорили про те, що при п'яти районах Запорізька область має гарне покриття всіх територій по доступності до адміністративних центрів. Одні й ті ж фахівці ОДА розповідали про те, що шостий район з центром в м.Токмак неможливий, оскільки чисельність такого району менше 150 тисяч населення, що суперечить Методиці. Однак м. Енергодар (яке за Методикою є беззаперечним центром району, бо має більше 50 тисяч жителів), може і не бути центром району, а центром буде Василівка, хоча це теж суперечить Методиці, але деяким діячам так зручно. 

Представник Асоціації міст України – органу, покликанням якого є захист інтересів міст, – Ігор Бірюков переконував членів робочої групи не підтримувати варіант створення шести укрупнених районів. Черговий «експерт» Маргарита Трипільська, яка ще на минулій зустрічі відзначилася тим, що десь знайшла 2000 «експертів» в Запорізькій області, які нібито виступали проти шостого району, вже на цій, абсолютно не розуміючи нормативної та економічної суті питання, розповідала про вирішення проблем Токмака шляхом приєднання прилеглих сільських територій, що не зрозуміло як стосується вибору шести або п'яти укрупнених районів. Представнику міста Токмак Олександру Чубу, який привіз з собою більше ніж 10000 підписів жителів Токмака на підтримку створення шостого району, головуючий на засіданні робочої групи, навіть не надав слово. В процесі обговорення працівники Запорізької ОДА, які на засіданні минулої робочої групи голосували за шість районів, на цей раз синхронно висловлювалися за п'ять укрупнених районів.
Ось таким фарсом, з моєї точки зору, виглядає засідання обласної робочої групи з підготовки пропозицій щодо проекту законодавчого акту щодо вдосконалення адміністративно-територіального устрою, результатом якого стала підтримка варіанту створення п'яти укрупнених районів (округів) в Запорізькій області.
Однак, були і ті, хто не відступив від своєї думки. Я хочу висловити велику подяку українському державному діячеві Олександру Білоусенку, меру Бердянська Володимиру Чепурному за висловлені позиції на підтримку міста. Хочу подякувати кожному, хто не голосував за ганебне рішення по формуванню п'яти районів в Запорізькій області, кого не переконали «притягнуті за вуха» аргументи, хто не зрадив інтереси території на вигоду політичних амбіцій окремих народних депутатів України.
Така ось ситуація.

Наступне питання. Що робити?

Однозначно не зупинятися, не опускати руки, але і не панікувати.

Першою найважливішою подією в аспекті формування укрупнених районів (округів) Запорізької області є відкликання Президентом України Володимиром Зеленським проєкту Закону про децентралізацію. А саме цим проєктом планувалося визначити повноваження майбутніх префектів, під яких і пропонувалося сформувати нові укрупнені райони (округи). У процесі доопрацювання законопроекту можлива ситуація, коли актуальність укрупнення районів відпаде так, як раніше відпала актуальність формування госпітальних округів.

Другим важливим моментом є вихід у відставку міністра розвитку громад і територій Олени Бабак. І для мене це чіткий сигнал того, що міністр на своїй посаді щось робила не так.

Третій момент. Якщо Запорізька обласна державна адміністрація не змогла стати майданчиком для відстоювання інтересів запорізького регіону, я буду звертатися до Запорізької обласної ради. Вже сьогодні відбудеться скликана мною позачергова сесія Токмацької міської ради, на якій, я впевнений, депутати підтримають звернення до Запорізької обласної ради з питання створення шести укрупнених районів (округів) в Запорізькій області.

Я чітко усвідомлюю, що більше 10 тисяч токмачан хочуть зберегти адміністративний центр в місті Токмак, і я, як міський голова, буду відстоювати їх інтереси, повідомив Токмацький міський голова Ігор Котелевський на своїй офіційній сторінці у Фейсбуці 20.01.2020 р.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.