Законодавче встановлення строків виплати заробітної плати як важливий аспект нагального питання про заробітну плату, що може і має відображатися у колективних договорах чи інших нормативних документах підприємства

Як встановити строки виплати заробітної плати? Чи можна виплатити зарплату авансом один раз на місяць повністю? Як можна змінювати дати виплати зарплат? Які наслідки настають за недотримання строків виплати заробітної плати? - Такі питання час від часу виникають не лише у роботодавців міста, а й у найманих працівників.
        
Відділ питань праці управління соціального захисту населення Токмацької міської ради нагадує усім роботодавцям міста про обов’язок кожного з них дотримуватися норм чинного законодавства у частині своєчасної та у повному обсязі виплати заробітної плати найманим працівникам підприємств, установ та організацій міста (далі - підприємства) та належним чином відображати дане питання у своїх укладених колективних договорах, трудових договорах (контрактах), чи інших нормативних документах підприємства, що стосуються оплати праці. 
Статтею 115 КЗпП України встановлено, що заробітна плата виплачується пpацівникам регулярно в робочі днi y строки, встановлені колективним договором aбо нормативним актом роботодавця, пoгодженим з виборним органом пeрвинної профспілкової організації чи iншим уповноваженим нa представництво трудовим колективом oрганом (a в разі відсутності тaких органів - представниками, обраними i упoвноваженими трудовим колективом), aле не рідше двох разів нa місяць через проміжок чaсу, що не перeвищує шiстнадцяти календарних днів, тa не пізніше семи днiв після закінчення періоду, зa який здiйснюється виплата.
Отже, виплачувати зарплату працівникам авансом один раз на місяць не можна. Можна виплачувати більше двох разів (наприклад: здійснювати розрахунок щодня, один раз на тиждень або кожні 10 днів і т. д.), але дане питання стосовно строків та періодичності виплати заробітної плати знову ж таки має відображатися у нормативному документові підприємства, будь-то трудовий договір (контракт), колективний договір тощо.
Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.
Виплата заробітної плати здійснюється за фактично відпрацьований час на підставі табеля обліку робочого часу, який заповнюється за звітний місяць (з 1 по 15 та з 16 по 31 число).
Виплата зарплати повинна відбуватися не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який вона здійснюється. Наведена вимога застосовується для виплати заробітної плати за першу та другу половину місяця. Тому заробітна плата: за першу половину місяця (15 календарних днів) має бути виплачена з 16 по 22 число поточного місяця; за другу половину місяця — з 1 по 7 число місяця, що настає за місяцем нарахування зарплати.
Конкретні дати виплати зарплати роботодавець повинен визначити у колективному договорі або іншому нормативному акті свого підприємства. При цьому встановлювати строки виплати зарплати періодами «з 16 по 22», «з 1 по 7» не можна.
Роботодавець має право змінювати дати виплати зарплати у межах, визначених ст. 115 КЗпП України. Якщо роботодавець прийняв таке рішення, то нові строки необхідно вводити через внесення змін до колективного договору або через інший нормативний акт роботодавця.
За порушення порядку виплати зарплати посадових осіб може бути притягнуто до адміністративної та кримінальної відповідальності, а саме підприємство — до фінансової відповідальності.
Відповідно до статті 265 КЗпП посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:
 порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення;
недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю.
 Відділ питань праці управління соціального захисту населення Токмацької міської ради, к. т. –  4-30-32.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.