Історія старого фото: Червоні дати і паради в Токмаці

Непомітно нині пройшла дата 7 листопада, яка раніше була святковим днем. Українське суспільство дозріло до думки, що так звана «диктатура пролетаріату» принесла країні незрівнянно більше бід, горя і страждань, ніж обіцяних апологетами сподіваних благ. Історія розставила крапки над «і». Але ми зараз про інше — про те, якими були токмачани і Токмак у ті дні кілька десятиріч тому, коли ми святкували річницю Жовтневої революції.

Такою була вулиця Центральна 7 листопада 1963 року. На старому фото можна побачити головний вхід до міського скверу. Арка одночасно слугувала і Дошкою пошани передовиків міських та районних підприємств, організацій і установ. Сам сквер був огороджений акуратним парканом. Тут встановлювали і головну трибуну, з висоти якої начальство вітало демонстрантів, приймало рапорти трудових колективів про досягнення до чергової річниці Жовтня. Ті цифри і проценти чомусь порівнювалися з соціально-економічними показниками Російської імперії 1913 року. Крикливими заголовками про трудові вахти, виконання й перевиконання з іще задовго до святкового дня рясніли центральні, обласні, районні видання і навіть багатотиражки підприємств. А радіо і телебачення присвячували цій темі значний шмат випусків новин.

Люди  збиралися на демонстрацію задовго до її початку. Адже це був привід поспілкуватись з колегами у святковому настрої, познайомитись з членами родин та й просто весело відпочити у додатковий вихідний. Тож на парад брали і баяни, і гітари, і щось «зігрітись для настрою».

У фотохроніці Олександра Давлада, з якої взято ці фотокарточки, збереглися й знімки зі святкування Першотравня наступного — 1964-го. На тому, що публікуємо сьогодні, бачимо те ж місце Центральної з іншого ракурсу. В принципі, травневі демонстрації нічим не вирізнялися від листопадових — той же набір транспарантів з тими ж гаслами, ті ж самі прапори і портрети вождів. Можливо довше затягувалися гуляння — весна ж бо ... Ну, а хлопчаки під час демонстрації, щоб охопити всю панораму, намагалися заздалегідь зайняти верхівки цегляних стовпчиків скверового паркану на Центральній та умоститися на товстій гілці повище. Старі фотокартки розповідають і про святкові наряди покоління початку 60-х.

Автор – Сергій Мороховський.
Фото – Олександр Давлад.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.