Старі вулиці Токмака

Нещодавно в групі «Токмак Історичний» Юрій Давидов запропонував згадати старі назви вулиць міста. Ми отримали від токмачан чимало цікавих назв.

Якщо про вулицю Петровського і раніше згадували в групі, то про вулиці Хрущова, Кагановича, Будьонного чули далеко не всі.

За спогадами старожилів на «Ріжку», там де був колгосп Сталіна, була й однойменна вулиця тирана. Слід нагадати, що сама ж радянська влада засудила режим свого колишнього вождя, прибравши геть його пам’ятники та вулиці його імені.

Цікаво було б дізнатися про назви вулиць за німецької окупації. Поки що народне опитування у групі «Токмак Історичний» дало нам тільки одну таку назву з 1941 року – вулиця Весела. Зазначу: у Запоріжжі «німецький» проспект Гітлера та Ріббентропа, звісно, перейменували назад одразу після визволення міста у 1943 році, а ось названу при німцях вулицю Чарівна так і залишили донині.

Ну і – сьогоднішня родзинка: у газетних фотоархівах знайшов знімок план-схеми дореволюційного Токмака. Навіть не знаю, звідки він у нас взявся та хто його приніс (Спасибі цій добрій людині!).

Схема датована 1910-1911 роками. Називається вона «Схема проектируемой телефонной сети в Большом Токмаке». На ній зображена лише центральна частина міста і її вулиці: Заводська, Поштова, Садова, Синагогільна, Поліцейська, Вокзальна, Нотаріальна, Абрамянцівська.

А розпочатий процес збирання свідчень триває. Діліться своїми спогадами і матеріалами, друзі!

Віталій Голод.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.