80 років тому, 30 листопада 1939 року, почалася радянсько-фінська – «Зимова війна»


Причиною війни стали територіальні претензії Радянського Союзу: прохання «пересунути» кордон, надати в оренду СРСР ряд фінських островів в обмін на більшу за площею радянську територію.

Фіни відмовилися. Приводом до початку війни послужив так званий Майнільскій інцидент: за радянською версією фінська артилерія, нібито, обстріляла позиції радянських військ, а фінський уряд категорично заперечував факт обстрілу.
30 листопада 1939 року Червона армія почала широкомасштабне вторгнення на фінську територію, ставши агресором по відношенню до сусідньої держави. Тому й про цю війну говорили мало. Через такі дії Ліга націй (прообраз сучасної ООН) визнала Радянський Союз агресором. Замовчували й інформацію про катастрофічні втрати. Перемогти «малою кров'ю» не вдалося, лобовий штурм «лінії Маннергейма» зірвався. На Карельському перешийку до 21 грудня радянський наступ повністю зупинився. Всього в тому районі до кінця війни були розбиті п'ять радянських дивізій. Військова операція проте тривала. 11 лютого 1940 року штурм укріплень на Карельському перешийку відновився, і до кінця лютого радянські війська вийшли до фінських тилів у районі Вііпурі (Виборга). Падіння «лінії Маннергейма» і розгром основного угрупування фінських військ створили важке становище і фіни запросили миру. 13 березня 1940 року Фінляндія була змушена підписати мирний договір на умовах СРСР.

У тій війні брали участь і токмачани. У Токмацькому краєзнавчому музеї є кілька фотографій, якими з нами поділилися співпрацівники музею. Серед експонатів є фото медсестри З.Д. Сердюк (самої та з колегами), яка повернулася з війни живою. А токмачанин М.В.Олійник загинув у 1939 році.

Загалом Радянський Союз втратив 126 тисяч солдатів, фінська армія – 25 тисяч. СРСР відібрав у Фінляндії 11 відсотків території, приєднавши її собі. Історія показала, що нічого путнього Радянський уряд на тій землі не зробив, та й навряд чи щось хотів. Рівень розвитку території та життя людей у Фінляндії та на відібраній у неї землі – катастрофічно різний. За соціологічними дослідженнями фіни – одні з найщасливіших народів світу. Мені довелося бути у радянській Карелії, де я з подивом бачив, що люди перуть одяг і білизну в річках.

За що загинув М.В.Олійник і десятки тисяч красноармійців? За ідею всесвітньої революції? За щастя всього людства? За амбіції Сталіна, який солдатів не рахував? Чи просто не знали, що задумав кривавий вбивця, запудривши мізки пропагандою про добрий СРСР та поганих «білофінів»? Найбільш незрозуміла війна з точку зору людяності.

Віталій Голод.

Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.